Tuloksia turnauksesta – kokonaiskisoissa tiukat tilanteet

Viime lauantaina pelattiin Höntsyn tämän vuoden kolmas iso lentisturnaus ja samalla toinen taulukkoturnaus. Todella tasaisia vääntöjä nähtiin monella tasolla, ja tämä heijastuu myös kokonaiskisojen tilanteeseen, sillä niissä edetään ennätystasaisesti.

Keväällä on jäljellä vielä yksi turnaus, joka pelataan joukkueilla lauantaina 17.5. tutulla Etelä-Hervannan koululla. Ilmoittautuminen tuohon turnaukseen aukeaa hieman myöhemmin, viimeistään pääsiäisen jälkeen.

Caroline näyttää passin mallia.

Tällä kertaa turnee pelattiin viidessä lohkossa 64 pelurin voimin. Selkeitä kilpasarjalaisia oli mukana noin 2,5 lohkon verran, ja lopulta porukka jaettiin eritasoisiin lohkoihin: kaksi kilpa-alkulohkoa, yksi alempi kilpa-alkulohko, yksi semialkulohko ja yksi harrastealkulohko. Näistä sitten turnauksen puolivälissä siirryttiin viiden tasoisiin finaaleihin.

Rentofinaalissa kolme pelaajaa oli ylitse muiden. Peli ratkesi kuitenkin toiseksi viimeisessä erässä, jossa Zane Ose nappasi pisteet voitosta ja karkasi muiden tavoittamattomiin 22 pisteellä. Vaikka hän itse oli viimeisen pelin huilivuorossa, eivät muut pystyneet enää laittamaan kampoihin. Jaetulle kakkossijalle tulivat 20 pisteellä Pekka Mäkiaho ja Nina Lindell. Lohkosta palkittiin Paras Höntsyhenki -palkinnolla Suvi Solja, joka säilytti pelihuumorin hienosti läpi koko päviän, vaikka pelit eivät menneet ns. ihan putkeen.

Harraste-finaalissa kärkitaistelu oli tasaista ja peräti viisi pelaajaa oli aivan kädenmitan päässä pokaalista. Loppuratkaisukin oli sopivan hurja: viimeisessä erässä Caroline Chegalat nousi Tomi Suutarin kanssa tasapisteisiin. Voittajaa jouduttiin etsimään jatkoerästä, jossa siinäkin nähtiin vielä melkoisia käänteitä, ennen kuin Carolinen joukkue lopulta vei voiton. Pokaalin pokkaaminen oli vahva sisääntulo tältä turnausdebytantilta! Parin pisteen perässä jaetulle kolmannelle sijalle jäivät Henrik Häggblom, Matti Suohalme ja Jani Lindberg.

Hannu-Heikki ja voittopokaali.

Myös semi-finaalissa nähtiin ratkot, kun Riina Mäkinen nousi viimeisessä erässä Ihor Lakhtionovin rinnalle 20 pisteeseen. Tällä kertaa vauhti ei kuitenkaan riittänyt voittoon asti, vaan ratkoerässä Ihor piti pintansa ja pokkasi pokaalin.

Alemmassa kilpafinaalissakin nähtiin tasokasta peliä ja tiukkaa vääntöä. Pitkään näytti siltä, että maaliin tultaisiin rinta rinnan, mutta Mitja Ohtola oli toista mieltä. Hän pisti kaasun pohjaan ja voitti neljä viimeistä peliä keräten niistä 10 pistettä, joilla hän rullasi lopulta aika ylivoimaiseen voittoon 22 pisteellä. Hänen takanaan olikin sitten tiukkaa, sillä neljä pelaajaa oli pisteillä 18-19.

Näin on sanottu joskus ennenkin, mutta kilpafinaali saattoi olla kovatasoisin koskaan – ainakin lähelle sitä se pääsi. Yksittäiset pallot ja erät olivat todella pitkiä, joten myös pelaajien kestävyyttä koeteltiin isolla kädellä. Kaiken kukkuraksi tietenkin tässäkin lohkossa päädyttiin lopulta pelaamaan myös ratkopeli, jossa vastakkain olivat Janne Välikoski ja Hannu-Heikki Turunen. Tällä kertaa Hannu-Heikin joukkue sai kairattua jatkopelin nimeensä, ja näin kilpasarjan voittopokaali meni hänelle. Turnauksen paras nainen oli Ella Immonen, joka jäi kärkisjjasta viiden pisteen taakse.

Antti pommittaa, Janne torjuu.

Turnauksen kärki:

1Hannu-Heikki Turunen
2Janne Välikoski
3Aleksi Mäkinen
3Jone Virtanen
3Niko Liljalahti
6Antti Kivimäki
6Kenny Vainio
8Pekka Lammi
8Ella Immonen
10Roosa Mikkonen
10Niku Hinkka
12Timo Honkola
13Jarkko Leivo
14Mitja Ohtola

Tästä vähän videota turnauksesta:

Kokonaiskisoissa kärjet tasaisia

Vuoden Iskuri – ja Vuoden Peippaja -kokonaiskisoissa on nyt pelattu kaksi taulukko- ja yksi joukkeuturnaus. Iskuri-kisassa kärkikolmikko teki hieman eroa muihin, mutta keskinäiset erot kolmikolla ovat erittäin pienet. Hannu-Heikki karautti turnausvoiton turvin kärkeen, mutta Janne sai lisäpisteitä jaetusta alkulohkon voitosta, eikä näin ollen jäänyt hänestä kuin viidellä pisteellä. Aleksi Mäkinenkin on erinomaisissa asemissa, ja osakilpailuja on vielä jäljellä sen verran, että muillakin on vielä sanansa sanottavana.

Iskuri-kisan kärki kolmen turnauksen jälkeen:

1Hannu-Heikki Turunen220
2Janne Välikoski215
3Aleksi Mäkinen200
4Jone Virtanen170
5Ilkka Virjo150
6Timo Honkola148
7Antti Kivimäki135
8Anssi Tikkanen134
9Jarkko Myllynen133
10Jarkko Leivo127
11Ihor Lakhtionov114
11Enayat Saburi114

Peippaaja-kisan kärjestä jokunen pelaaja jätti tämän turnauksen väliin, ja sitä kautta kisa etenee ennätystasaisissa merkeissä. Kolme parasta on viiden pisteen sisällä, ja kymppisijaltakin on eroa kärkeen vain 37 pistettä. Tällä kertaa semi-sarjasta lähteneiden ykkönen oli Johannes Jylkkä, joka karautti myös kokonaiskisassa korkealle, vaikkei osallistunut vuoden ekaan turnaukseen lainkaan. Tässä kisassa todellakin kaikki on vielä mahdollista!

Peippaaja-kisan kärjessä oleva Sauli hyppää torjuntaan.

Peippaaja-kisan kärki kolmen turnauksen jälkeen:

1Sauli Saarinen147
2Pekka Mäkiaho145
3Jussi Koskimaa142
4Henrik Häggblom138
5Henri Jokinen124
6Ayaz Karimov123
7Riina Nyberg117
8Lidia Lipke113
9Zane Ose112
10Cilla Järvi110
10Matti Suohalme110
11Johannes Jylkkä105

Tuttuun tapaan julkaisemme tulostaulukoita kärjen osalta. Mikäli et näy näissä, mutta haluat tietää tarkan sijoituksesi tai pistemääräsi, voit kysellä sitä Ilkalta ilkka.virjo@hontsy.fi  .